Latince Hymen olarak anılan kızlık zarı Türkiye gibi toplumsal baskının kadınlar üzerinde çok daha fazla hissedildiği ülkelerde ne yazık ki büyük önem taşımayı sürdürmektedir. Öyle ki evlilik öncesi cinsel ilişki yaşadığı için namus cinayetlerine kurban giden kadınlar olduğu gibi nişanlıları tarafından düğün öncesi terk edilen ya da ilk gece bakire çıkmadığı için düğün günü terk edilen kadınlar dahi bulunmaktadır. Peki, kızlık zarı nedir, ne işe yarar?

Kızlık Zarı Nedir?

Vajina girişinin hemen 2 santim kadar ilerisinde bulunan yapı olarak mukozayı andıran doku kıvrımıdır. Adı kızlı zarı olsa da zar yapısına sahip değildir. İncelendiğinde aslında yapı olarak ağız içerisindeki dokuyu andırır. İnce kılcal damarlardan oluşur ve bu nedenle bekaretin bozulması yani zarın zedelenmesi durumunda hafif bir kanama meydana gelir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalar sonucunda kızlık zarının belirlenen bir özelliği bulunmamaktadır. Ancak her organın bir görevi olduğu teorisinden yola çıkılarak iç genital organların enfeksiyondan korunmasını sağlamak için oluşturulan bir bariyer görevi üstlendiği iddia edilmektedir. Ancak bu tezi kanıtlayacak kesin bir veri bulunmamakta ve sadece savunulan bir fikir olarak kabul edilmektedir.

Kızlık Zarı Tamiri

Günümüzde bozulan kızlık zarının dikimi için farklı yöntemler kullanılmakta olup kalıcı kızlı zarı tamiri sayesinde artık kanama garantili olarak ta kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Üstelik kızlık zarının ne zaman bozulduğu ya da kızlık zarının ne zaman kanamasını istediğinizin kalıcı kızlık zarı dikimi için hiçbir önemi yoktur ve her koşulda yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir