Kızlık zarı normalde cinsel ilişkiye girildiğinde kendiliğinden bozulan bir yapıya sahiptir. Ancak bazı durumlarda kızlık zarı alınması gerekebilir. Özellikle de kızlık zarının tamamen kapalı olması ya da kızlık zarının çok kalın olması gibi durumlarda ilk cinsel deneyiminin çok ağrılı geçmesi kızlık zarının alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Kızlık zarının alınması olarak halk arasında anılan bu operasyonun ismi tıp dilindeki ismi ise hymenektomi operasyonudur. Kızlık zarının cerrahi operasyonla alınması olarak ta anılır. Kızlık zarının deliğinin çok dar olması ya da kızlık zarının tamamen kapalı olması gibi durumlarda bu operasyon tercih edilir. Bazen kadının yoğun ağrılı adet dönemleri geçirmesi ile cinsel ilişki öncesi de ortaya çıkabileceği gibi çoğu zaman ilk cinsel deneyim ile beraber anlaşılır.

Çoğu kadın kendini yaşadığı bu sorun nedeni ile vajinusmus zanneder ancak yaşanan sorun tamamen kızlık zarının yapısından kaynaklanır. Yapılacak olan vajinal muayene ile beraber bu sorunun kızlık zarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılır ve sorun buradan kaynaklanıyorsa yapılan müdahale ile kızlık zarı yapılan müdahale ile açılır. Bu sayede ağrısız cinsel ilişki mümkün kılınmış olur. Operasyon devlet hastanelerinde ve özel merkezlerde yapılabilmekte olup burada önemli olan iyi bir doktor tarafından operasyonun doğru şekilde gerçekleştirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir