Kızlık zarı dikimi hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, kızlık zarı dikimi yaparak birini veya birilerini kandırmak ahlaki bir şey değildir. Birinin parasını çalıp, gasp etmek ile kızlık zarı dikimi yaptırıp kandırmak aynı şeydir. Her ikisinde de bir insanı kandırmış ve aldatmış olursunuz.

Az gelişmiş veya geri kalmış bazı dünya ülkelerinde kızlık zarı namusun ve bekâretin sembolü haline gelmiştir. Kızlık zarı yırtılmış bir kadın kötü kadın, namussuz kadın gibi yakışıksız sıfatlarla anılırlar.

Ülkemizde de halen buna benzer durumlar yaşanmaktadır. Hatta sonuçları kadın cinayetlerine varabilmektedir.

Bir Amerikan Üniversitesi’nin birçok ülkede yaptığı araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde ülkemizin de bu konuda bir hayli geri olduğunu ispatlamaktadır. Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın kızlık zarı yırtık olduğu için töre cinayetine, aile içi katliamlara kurban gitmektedir.

Şanslı olan kadınlar ise ölümden kurtulabiliyor ancak bir ömür boyu kötü anılmak kurtulamıyorlar.

Bu ve buna benzer durumlarla karşılamak istemeyen kadınlar kızlık zarı dikimi yaptırıyor. Kızlık zarı dikimi son zamanlarda ülkemizde bilinçli olarak uygulanmaya başladı.

Kızlık zarı dikimi uzman doktorlar tarafından yeterliliğe sahip, denetimleri tam olan sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılabilmektedir.

Kadının en hassas bölgesi olan rahim bölgesi hijyenik olmayan ortamlarda tıbbi ve cerrahi müdahalelere maruz kaldığında hastalıklara sebebiyet verebilir.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olmak üzere iki uygulama çeşidi vardır.

Geçici kızlık zarı dikimi, düğün günü, nikâh günü belli olan, bir başka deyiş ile cinsel birlikteliğin zamanı belli olan kadınların tercih ettiği bir uygulama çeşididir. Geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi veya genel anestezi olarak yapılabilmektedir. Bu tamamen kızlık zarı dikimi uygulatacak kişinin isteğine göre yapılır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise cinsel birlikteliğin günü belli değilse uygulanır. On yıla varan süresi ile tercih edilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi de lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılabilmektedir. Kişinin isteğine göre veya uzman doktorun tavsiyesine göre iki anestezi çeşidinden birisinde karar verilir ve uygulanır.

Kızlık zarı dikimi yaptırırken mutlaka bir kadın doğum uzmanından yardım alınmalıdır.

Kızlık zarı dikimi ile ilgili en merak edilen soruların başında yasal olup olmadığıdır. Kızlık zarı dikimi ülkemizde tamamen yasalara uygun bir şekilde yapılmaktadır. Yani Türkiye’de kızlık zarı dikimi yasak değildir. Bazı az gelişmiş ülkelerde kızlık zarı dikimi yasalarla ve kanunlarla yasaklanmıştır.

Kızlık zarı dikimi ile ilgili bir diğer merak edilen soru ise, cinsel birliktelik esnasında kanama garantisinin olup olmadığıdır. İster geçici kızlık zarı dikimi olsun, ister kalıcı kızlık zarı dikimi olsun cinsel birleşme esnasında mutlaka kanama olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir