Son zamanlarda internette yapılan araştırmaların ilk sıralarında kızlık zarı dikimi yeri alıyor. Arama motorlarına kızlık zarı dikimi nedir, kızlık zarı dikimi hakkında bilgi, kızlık zarı dikimi yasal mı, kızlık zarı dikimi riskli mi gibi arama sorguları yazılarak merak edilen sorulara cevap bulunmaya çalışılıyor.

Bu yazımızda merak edilen bu sorulara ve daha birçok soruya cevap vereceğiz.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Bilgi

Kızlık zarı dikimi, rahim içerisinde yer alan kimine göre ince, kimine göre, kalın, kimine göre esnek olan bir kızlık zarı bulunmaktadır Her ne kadar kızlık zarı namus kavramı ile eşleştirilmeye çalışılsa da bu doğru değildir. Namus kavramı bir zardan ibaret değildir. Çünkü kızlık zarı sadece bir cinsel ilişki sırasında değil çeşitli sebeplerden de yırtılabilir veya başka bir deyiş ile bozulabilir. Bu duruma birkaç örnek vermek daha isabetli olacaktır. Örneğin, ağır spor dalları ile uğraşan kadınların kızlık zarı kaybına uğraması diğer kadınlara oranla daha yüksek ihtimaldir. Nasıl ki fazla zorlama anında kasların ve bazı vücut liflerinin yırtılması mümkünse bu durumda kızlık zarının da yırtılması mümkündür. Bu durumla karşılaşmış bir kadının namussuz yaftası ile damgalanması ne kadar yanlış olur değil mi?

Kızlık Zarı Dikimi Yasal mı?

Kızlık zarı dikimi hakkında araştırma yapanların en çok merak ettiği sorulardan birisi de kızlık zarı dikimi işleminin, uygulamasının yasal olup olmadığıdır. Kızlık zarı dikimi Türkiye’de tamamen yasaldır. Aksi takdirde bu işlemi yapan uzman doktorların da suça karışmış olması gerekirdi. Hâlbuki internette ve çeşitli platformlarda kızlık zarı dikimi uygulaması yapan tıp merkezleri, sağlık kuruluşları veya uzman doktorlar reklamlar vermektedir. Suç teşkil ete reklamı yapılabilir miydi?

Bazı geri kamış ülkelerde kızlık zarı dikimi kanunlarla ve yasalarla yasaklanmıştır ancak Ülkemiz bu yasakları uygulayanlar arasında yer almamaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Riskli Midir?

Kızlık zarı dikimi sıradan bir cerrahi operasyondur. Doktorun veya işlemi uygulatacak kişinin isteğine göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi kullanılarak uygulanır. Kızlık zarı dikimi dakikalar içerisinde gerçekleştirilir ve kısa süre içerisine taburcu edilir.11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir