Kızlık zarı özellikle ülkemizde kadınların bekâret simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarı bir cinsel birleşme sonucunda da yırtılabileceği gibi çeşitli nedenlerden dolayı da yırtılabilir. Örneğin ağır şartlar altında spor yapan kadınların sıkça başına gelebilmektedir.  Halter kaldırma sporu ile uğraşan kadınlar zorlandıkları ve vücutlarını sınırların üstünde ağırlıklar kaldırmakta kullandıklarından çeşitli kas yırtılmaları ile birlikte kızlık zarı yırtılma problemi ile de karşılaşmaktadırlar.

Ülkemiz Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu kısımlarında kızlık zarı bir başka deyiş ile namus kavramına bir hayli önem verilmektedir. Bu yüzden kadına şiddetler uygulanmakta, töre adı altında kadın cinayetlerine varan sonuçlar bile doğurmaktadır.

Kızlık zarı dikimi bu gibi durumlar için neredeyse kurtarıcı pozisyonunu üstlenmektedir.

Tabi ki bir kadının evleneceği erkeği aldatması veya kandırmaya çalışması ahlaki açıdan etik olmasa da sonunda şiddet uygulanması hatta canın olma ihtimali varsa kızlık zarı dikimi yapmak neredeyse zaruri bir hal almaktadır.

Kızlık zarı dikimi uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. İçeriğimizin başlığında geçen ‘’ kızlık zarı dikimi yaptırmadan önce mutlaka okuyunuz ‘’ kısmı belki de en çok bu satılarda yer alan bilgileri temsil etmektedir.

Kızlık zarı dikimi merdiven altı veya naylon kuruluşlar ismi veren yerlerde yaptırmak sağlık açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kadının en hassas bölgelerinden birisi olan rahim kısmının mikrop kapması veya enfeksiyona maruz kalması ciddi hastalıkların başlamasına neden olabilir. Bu nedenle kızlık zarı dikimi mutlaka bir sağlık kuruluşunda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Ülkemizde bu alanda hizmet veren saygın sağlık kuruluşları ve alanlarında uzman kadın hastalıkları uzmanları bulunmaktadır. Mutlaka kızlık zarı dikimi yaptırmadan önce bir kadın doğum uzmanı veya kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmeli ve muayene sonucuna göre en uygun kızlık zarı dikimi uygulanmalıdır.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır.

  1. Kalıcı kızlık zarı dikimi
  2. Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi cinsel birleşmenin günü biliniyorsa tercih edilmelidir. Örnek vererek açıklamak gerekirse, düğününe ya da nikâhına bir hafta yâda 10 gün gibi bir süre kalan bir kadın geçici kızlık zarı dikimi uygulatabilir. Daha uzun süreli bir kızlık zarı dikimi ihtiyacı varsa kalıcı kızlık zarı dikimi tercih edilmelidir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle evleneceği gün belli olmayan kadınlar tarafından tercih ediliyor. Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulaması on yıllar boyunca geçerliliğini koruyabiliyor.

Kızlık zarı dikimi uygulaması yalnızca evlenmek için veya gerdek gecesi kanama olması sebebiyle değil kadınların kendini iyi hissetmesi, geçirdiği psikolojik sorunların kolay atlatılabilmesi için de tercih edilmelidir.

Kızlık zarı dikimi esnasında doktorun gerekli gördüğü veya kişinin isteği üzerine genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanarak yapılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir